| Global Score | |
| 65.4 | 74.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| -- | 9.57 x 6.75 x 0.29 inches |
| -- | 16.54 ounces |
| Silver and Space Gray | White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 539.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8220mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 has a score of 74.6, which is much better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s 65.4 overall score. Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 counts with Android 4.4 OS, while iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS. Galaxy Tab Pro 10.1 has an incredibly better screen than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a quite lower resolution of 1600 x 2560 pixels and a way smaller display, it also counts with a little greater amount of pixels per inch in the screen.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a much better storage for games and applications than Galaxy Tab Pro 10.1, because although it has no external memory card slot, it also counts with 96 GB more internal storage. The Galaxy Tab Pro 10.1 features a very superior performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has an inferior number of cores and lesser RAM, it also counts with an additional graphics co-processor.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) captures greater photos and videos than Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, because it has a back camera with a lot higher 12 MP resolution and a way better video definition. The Galaxy Tab Pro 10.1 has a much better battery lifetime than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.