| Global Score | |
| 65.4 | 78.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| -- | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| -- | 26.10 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 12.2 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab Pro 12.2 has a score of 78.5, which is much better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s overall score of 65.4. Galaxy Tab Pro 12.2 works with Android 4.4 operating system, while iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system. The Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 counts with a very superior performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has an inferior number of cores and less RAM memory, it also counts with an extra GPU.
The Galaxy Tab Pro 12.2 has a better looking display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a little bit lower resolution of 1600 x 2560 pixels, a quite smaller display and a little inferior pixels amount per inch of screen. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a slightly better memory to install applications and games than Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, because although it has no external SD slot, it also counts with 64 GB more internal storage.
The Galaxy Tab Pro 12.2 has a very superior battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots much better photographs and videos than Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, because it has a back facing camera with a lot better 12 megapixels resolution and a much better video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.