| Global Score | |
| 65.4 | 74.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-12 |
| -- | 9.74 x 6.98 x 0.26 inches |
| -- | 16.47 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 189.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.5 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Exynos 5 Octa 5420 chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T628 MP6 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab S 10.5 has an overall score of 74.3, which is better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s 65.4 overall score. The Samsung Galaxy Tab S 10.5 counts with Android 4.4.2 operating system, while iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. The Galaxy Tab S 10.5 features a much more vibrant display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a quite smaller screen and a quite lower resolution of 1600 x 2560, it also counts with a little bit more pixels per inch in the screen.
The Galaxy Tab S 10.5 features a really superior hardware performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM, they both have a Octa-Core CPU. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a very superior camera than Samsung Galaxy Tab S 10.5, because it has a much more mega pixels camera and a lot better 3840x2160 (4K) video definition.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a much greater storage to install games and applications than Samsung Galaxy Tab S 10.5, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with more internal memory. The Galaxy Tab S 10.5 features a much better battery performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.