| Global Score | |
| 65.4 | 74.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-12 |
| -- | 8.38 x 4.94 x 0.26 inches |
| -- | 10.51 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 166.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8.4 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Exynos 5 Octa 5420 chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T628 MP6 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 29 hours talk time |
| 1.36 | 6.72 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Tab S 8.4 has a global score of 74.5, which is better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s score of 65.4. The Galaxy Tab S 8.4 works with Android 4.4.2 operating system, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab S 8.4 features a very superior CPU than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have a Octa-Core processor.
The Samsung Galaxy Tab S 8.4 features a much better looking display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a way smaller display and a bit worse resolution of 2560 x 1600px, it also counts with more pixels per inch of display. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a very superior camera than Galaxy Tab S 8.4, because it has a lot more mega-pixels camera in the back and a way better 3840x2160 video quality.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a superior storage capacity to install applications and games than Galaxy Tab S 8.4, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 96 GB more internal storage capacity. The Samsung Galaxy Tab S 8.4 has a much better battery performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.