| Global Score | |
| 65.4 | 73.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2015-09-03 |
| -- | 7.82 x 5.31 x 0.22 inches |
| -- | 9.59 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 320 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 5433 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1900 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T760 MP6 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 2560 x 1440 (Quad HD / 2K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 2.4 | 5.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab S2 8.0-inch is much better than the Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), getting a overall score of 73.6 against 65.4. Galaxy Tab S2 8.0-inch features an extremely better processor than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM, they both have the same number of cores.
The Galaxy Tab S2 8.0-inch counts with a sharper screen than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a much smaller display and a lot worse resolution of 1536 x 2048 pixels, it also counts with a quite higher count of pixels in each inch in the display. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has just a bit more storage for applications and games than Galaxy Tab S2 8.0-inch, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal storage.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) captures much better pictures and videos than Galaxy Tab S2 8.0-inch, because it has a back-facing camera with lot more mega pixels and a lot higher 3840x2160 video quality. The Samsung Galaxy Tab S2 8.0-inch features a much longer battery duration than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.