| Global Score | |
| 65.4 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 8.0 Oreo, 7.0 Nougat |
| -- | 2017-03-24 |
| -- | 9.34 x 6.65 x 0.24 inches |
| -- | 15.13 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Glass |
| -- | $ 240.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 9.7 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 chipset |
| processor | Kryo, 64-bit, 14 nm (Quad-Core 2150 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 530 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.88 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 9.35 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G) and LTE (4G) |
| 2.4 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab S3 has an overall score of 75.2, which is better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s 65.4 score. The Galaxy Tab S3 comes with Android 9.0 Pie OS, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS. The Samsung Galaxy Tab S3 counts with a much more powerful processor than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory and a lower number of cores.
Galaxy Tab S3 features a little sharper screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lot smaller display, a lot worse 1536 x 2048 pixels resolution and a just a bit lower count of pixels per screen inch. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with just a bit better camera than Samsung Galaxy Tab S3, because although it has a worse resolution back facing camera and a lower (4K) video quality, it also counts with a larger aperture to capture better low-light photos and videos.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a quite bigger memory to store more apps and games than Samsung Galaxy Tab S3, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 96 GB more internal storage. Galaxy Tab S3 features a really longer battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.