| Global Score | |
| 65.4 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2018-08-10 |
| -- | 9.81 x 6.47 x 0.28 inches |
| -- | 17.04 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Glass |
| -- | $ 307.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.5 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 chipset |
| processor | Kryo 280, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2350 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 540 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 10.1 | 11.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 9.57 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE-A (4G) and LTE (4G) |
| 2.4 | 5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Tab S4 is much better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), having a overall score of 78.8 against 65.4. The Samsung Galaxy Tab S4 has a very superior CPU than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has 4 GB lesser RAM, they both have the same number of cores. The Samsung Galaxy Tab S4 has a brighter display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a little smaller screen and a bit worse resolution of 1600 x 2560px, it also counts with a little more pixels per inch of display.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a little bit better camera than Galaxy Tab S4, because although it has a worse (4K) video definition and a camera with a worse resolution, it also counts with a larger diafragm aperture for better low light images and videos. The Galaxy Tab S4 features more memory capacity for applications and games than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 0 less internal storage capacity, it also counts with an external SD slot that allows up to 400 GB.
Galaxy Tab S4 counts with a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.