| Global Score | |
| 65.4 | 78.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 10, 9.0 Pie |
| -- | 2019-04-26 |
| -- | 9.65 x 6.30 x 0.22 inches |
| -- | 14.11 ounces |
| Silver and Space Gray | Black, Gold and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | $ 316.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.5 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 670 SDM670 chipset |
| processor | ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 615 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 14.14 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7040mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab S5e has a global score of 78.6, which is way better than the Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s score of 65.4. The Galaxy Tab S5e counts with Android 10 operating system, while Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. The Samsung Galaxy Tab S5e counts with a little sharper screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a little smaller screen and a little bit worse 1600 x 2560 resolution, it also counts with a just a bit higher pixels number in each inch of display.
The Samsung Galaxy Tab S5e has a much more powerful processor than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has lesser RAM memory, they both have the same number of cores. The Galaxy Tab S5e features a superior memory capacity for applications and games than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), and although they both have equal internal memory, the Galaxy Tab S5e also has an external memory slot that holds up to 512 GB.
The Galaxy Tab S5e features a much better battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) takes slightly better pictures and videos than Samsung Galaxy Tab S5e, because although it has a lower video quality and a worse 12 mega-pixels resolution camera in the back, it also counts with a bigger diafragm aperture.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.