| Global Score | |
| 65.4 | 88.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2019-08-09 |
| -- | 9.63 x 6.28 x 0.22 inches |
| -- | 14.82 ounces |
| Silver and Space Gray | Cloud blue, Mountain gray and Rose blush |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | $ 366.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.5 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 855 SM8150 chipset |
| processor | Kryo 485, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2840 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 640 GPU |
| 6.3 | 9.63 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 10.1 | 18.58 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G) and LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7040mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab S6 is a lot better than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), getting a score of 88.1 against 65.4. The Galaxy Tab S6 has a more vivid screen than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a bit lower resolution of 1600 x 2560px and a quite smaller screen, it also counts with a just a little greater pixel number in each inch in the screen.
Galaxy Tab S6 features a superior memory to install applications and games or saving photos and videos than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because it has a slot for an external memory card that holds a maximum of 1000 GB and more internal memory. Galaxy Tab S6 has a really superior hardware performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). They have 8 GB of RAM and a Octa-Core CPU.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots just a bit better photos and videos than Samsung Galaxy Tab S6, because although it has a camera in the back with a worse resolution and a lower 3840x2160 video definition, it also counts with a larger diafragm aperture to take better low-light photography and videos.
The Galaxy Tab S6 has a really longer battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.