| Global Score | |
| 65.4 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2020-05-05 |
| -- | 9.63 x 6.07 x 0.28 inches |
| -- | 16.47 ounces |
| Silver and Space Gray | Angora blue, Chiffon pink and Oxford gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | $ 349.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.4 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2000 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 9611 chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 10.1 | 12.98 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7040mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab S6 Lite is much better than the Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), with a 78.2 score against 65.4. The Samsung Galaxy Tab S6 Lite has a bit better screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way worse 1200 x 2000 resolution, a just a little lower pixels density and a bit smaller display.
Samsung Galaxy Tab S6 Lite counts with a much powerful CPU than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM, they both have 8 cpu cores. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a superior camera than Galaxy Tab S6 Lite, because it has a back-facing camera with a much higher resolution, a lot higher 3840x2160 (4K) video definition and a larger aperture.
The Galaxy Tab S6 Lite has a lot bigger memory for apps and games than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has only 64 GB internal storage capacity, it also counts with an external memory slot that holds up to 1000 GB. The Samsung Galaxy Tab S6 Lite counts with a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.