| Global Score | |
| 65.4 | 86.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 11, 10 |
| -- | 2020-08-21 |
| -- | 9.99 x 6.51 x 0.25 inches |
| -- | 17.71 ounces |
| Silver and Space Gray | Phantom navy |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 774.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 11 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | LCD |
| 265 pixels per inch | 274 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 865+ SM8250-AB chipset |
| processor | Kryo 585, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 3000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 6 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 650 GPU |
| 6.3 | 9.72 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 10.1 | 15.38 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 10.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab S7 has a global score of 86.6, which is way better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s global score of 65.4. Galaxy Tab S7 works with Android 11 operating system, while iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. The Galaxy Tab S7 has a way better hardware performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has 2 GB lesser RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit.
The Galaxy Tab S7 has a brighter display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a little bit smaller screen and a little bit worse 1600 x 2560 resolution, it also counts with a little bit more pixels per inch of display. Samsung Galaxy Tab S7 features a much better storage capacity to store more apps and games than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), and although they both have equal 128 GB internal storage capacity, the Samsung Galaxy Tab S7 also has a SD memory card expansion slot that supports up to 1000 GB.
Galaxy Tab S7 has a much longer battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen). Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots greater photos and videos than Galaxy Tab S7, because although it has a less mega-pixels back-facing camera, it also counts with a larger aperture for better low light captures.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.