| Global Score | |
| 65.4 | 61.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2015-11-08 |
| -- | 17.79 x 10.86 x 0.47 inches |
| -- | 93.48 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 599.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 18.4 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 120 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 5.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7580 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T720 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 0.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5700mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a global score of 65.4, which is a bit better than the Samsung Galaxy View's general score of 61.5. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s body is noticeably thinner and much lighter than Samsung Galaxy View. Galaxy View has an extremely better processing unit than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM, they both have a Octa-Core processor.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a sharper screen than Galaxy View, because although it has a way smaller screen, it also counts with a lot better display pixels density and a way better resolution of 2048 x 2732. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with just a bit bigger memory for apps and games than Samsung Galaxy View, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 64 GB more internal memory.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a lot better camera than Samsung Galaxy View. The Galaxy View has a very superior battery life than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.