| Global Score | |
| 65.4 | 65.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 2019-04-26 |
| -- | 16.43 x 10.37 x 0.68 inches |
| -- | 78.72 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 740.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 17.3 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 127 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7884 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 10.1 | 11.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 0.66 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 12000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 11.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0, EDR |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a little bit better than the Samsung Galaxy View 2, having a global score of 65.4 against 65.3. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and Samsung Galaxy View 2 comes with Android 8.1 Oreo operating system. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s design is notably lighter and incredibly thinner than Samsung Galaxy View 2.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much better looking screen than Galaxy View 2, because although it has a way smaller screen, it also counts with a much higher resolution of 2048 x 2732px and a lot better pixel density. The Samsung Galaxy View 2 counts with a lot better hardware performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has 5 GB less RAM memory, they both have 8 cores.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a way better camera than Galaxy View 2. The Galaxy View 2 has a bigger memory to install games and applications than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has just 64 GB internal storage, it also counts with a slot for an SD memory card that allows a maximum of 400 GB.
Galaxy View 2 features a much better battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.