|
|
| Global Score | |
| 65.4 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 4.0, 3.1 |
| -- | 2011-04-26 |
| -- | 9.50 x 6.86 x 0.40 inches |
| -- | 21.09 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 795.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 9.4 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 161 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | NVIDIA Tegra 2 chipset |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.65 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | SD, SDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.71 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 2.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 2.1 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a general score of 65.4, which is better than the Sony Tablet S's score of 57.5. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and Sony Tablet S works with Android 4.0 operating system. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) body is way lighter and noticeably thinner than Sony Tablet S.
Sony Tablet S features a much better hardware performance than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM and less cpu cores (although faster). Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a bit sharper screen than Sony Tablet S, because it has a much bigger screen, a lot higher display density and a much higher 2048 x 2732 resolution.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a superior storage capacity for games and applications than Sony Tablet S, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with more internal memory capacity. Sony Tablet S features a superior battery life than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a greater camera than Sony Tablet S, because it has a lot better video definition and a camera with much more megapixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.