| Global Score | |
| 65.4 | 68.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.4, 4.1.2 |
| -- | 2013-01-20 |
| -- | 10.47 x 6.77 x 0.27 inches |
| -- | 17.46 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 799.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 chipset |
| processor | Krait (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (533 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1230 hours standby time |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Xperia Tablet Z has a global score of 68.5, which is just a bit better than the Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen)'s overall score of 65.4. Xperia Tablet Z works with Android 4.4.4 operating system, while Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. Xperia Tablet Z has a brighter screen than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a way smaller screen, a way worse 1200 x 1920 pixels resolution and a just a bit lower screen density.
The Xperia Tablet Z has a much more powerful processor than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 6 GB lesser RAM and lesser cores , it also counts with an additional graphics processing unit. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a lot better camera than Sony Xperia Tablet Z, because it has a much higher (4K) video quality and a way more mega-pixels back facing camera.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much better memory for games and applications than Xperia Tablet Z, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal storage capacity. Sony Xperia Tablet Z features a much better battery life than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.