| Global Score | |
| 65.4 | 69.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.4, 4.4 |
| -- | 2014-02-24 |
| -- | 10.47 x 6.77 x 0.25 inches |
| -- | 15.49 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AB chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1240 hours standby time |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Sony Xperia Z2 Tablet is slightly better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), with a global score of 69.8 against 65.4. Sony Xperia Z2 Tablet comes with Android 4.4.4 operating system, while iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. The Xperia Z2 Tablet counts with a much more powerful processing unit than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has less cpu cores (although they are faster) and a lower amount of RAM, it also counts with an additional graphics processor.
Sony Xperia Z2 Tablet has a better looking screen than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lot lower 1200 x 1920px resolution, a really smaller display and a little bit worse pixels density. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a way bigger memory to install games and applications than Xperia Z2 Tablet, because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal memory.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a greater camera than Xperia Z2 Tablet, because it has a way more mega pixels back facing camera and a lot better 3840x2160 (4K) video definition. Sony Xperia Z2 Tablet features a much longer battery performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.