| Global Score | |
| 65.4 | 71.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 8.40 x 4.87 x 0.25 inches |
| -- | 9.52 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 chipset |
| processor | Quad-Core 2500 MHz processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.40 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1100 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Sony Xperia Z3 Tablet Compact is a little bit better than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), having a 71.3 score against 65.4. Sony Xperia Z3 Tablet Compact has Android 4.4 operating system, and iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system. The Xperia Z3 Tablet Compact features a much better display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a way worse 1920 x 1200px resolution and a way smaller display, it also counts with a little bit better screen density.
IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much better storage to store more apps and games than Xperia Z3 Tablet Compact, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal storage. The Sony Xperia Z3 Tablet Compact features a much greater processing power than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 5 GB lesser RAM and lesser cpu cores , it also counts with an additional graphics processor.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots much clearer photographs and videos than Xperia Z3 Tablet Compact, because it has a way larger diafragm aperture, a much higher 3840x2160 (4K) video resolution and a back facing camera with a lot higher 12 mega pixels resolution. The Sony Xperia Z3 Tablet Compact has a much better battery life than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.