| Global Score | |
| 65.4 | 74.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| -- | 10.00 x 6.57 x 0.24 inches |
| -- | 13.86 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | Stainless Steel |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 1570.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | LCD |
| 265 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.99 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| 2.4 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
Xperia Z4 Tablet is much better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), getting a 74.7 score against 65.4. Xperia Z4 Tablet works with Android 5.0 OS, while iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS. The Xperia Z4 Tablet counts with a way better performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a smaller amount of RAM memory, and they both have the same number of cores, the Xperia Z4 Tablet also counts with a 64-bits processor and a GPU.
The Xperia Z4 Tablet features a way better display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a little lower 1600 x 2560px resolution and a really smaller screen, it also counts with a little more pixels per inch of display. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a lot bigger memory to store more games and applications than Xperia Z4 Tablet, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 128 GB internal storage.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) captures much clearer videos and photos than Sony Xperia Z4 Tablet, because it has a much higher (4K) video definition and a much better 12 MP resolution back-facing camera. The Xperia Z4 Tablet has a superior battery performance than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.