| Global Score | |
| 65.4 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Xiaomi |
| iPadOS 16.x | Android |
| -- | 2014-05-15 |
| -- | 7.96 x 5.33 x 0.33 inches |
| -- | 12.70 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7.9 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1536 x 2048 pixels |
| OLED | -- |
| 265 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Nvidia Tegra K1 chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Kepler GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6700mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a global score of 65.4, which is just a bit better than the Xiaomi MiPad's global score of 64.4. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, and Xiaomi MiPad has Android OS. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) construction is much thinner and way lighter than the Xiaomi MiPad.
The Xiaomi MiPad features a more vivid display than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a really smaller display and a lot worse 2048 x 1536 resolution, it also counts with a little better pixel density. The Xiaomi MiPad has a much better performing processor than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores and a smaller amount of RAM memory.
Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a superior memory for applications, games, photos and videos than Xiaomi MiPad, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity. The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots greater pictures and videos than Xiaomi MiPad, because it has a bigger aperture to take better photography and video in low-light situations, a lot higher (4K) video resolution and a back-facing camera with much more megapixels.
Xiaomi MiPad has a much better battery lifetime than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.