| Global Score | |
| 74.8 | 57.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2015-11-06 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.58 x 5.00 x 0.34 inches |
| -- | 12.35 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom x7 Z8700 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4420mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Compass |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lot better than Acer Predator 8, getting a global score of 74.8 against 57.7. IPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while Acer Predator 8 comes with Android 5.1 Lollipop operating system. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) design is incredibly lighter and a lot thinner than Acer Predator 8.
The Acer Predator 8 has a little sharper display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a much smaller screen and a lot lower 1200 x 1920 resolution, it also counts with a just a little more pixels per inch in the display. IPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much greater storage to install applications and games or saving photos and videos than Acer Predator 8, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
Acer Predator 8 counts with a very superior performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 4 lesser cores and a smaller amount of RAM memory. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a lot better camera than Acer Predator 8, because it has a way better 12 mega-pixels resolution camera.
The Acer Predator 8 counts with a much better battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
IPad Pro 13-inch (7th Gen) costs a lot more money than Acer Predator 8, but it's still a great deal, because you can get a better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.