| Global Score | |
| 74.8 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 2018-10-12 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.24 x 4.92 x 0.33 inches |
| -- | 10.37 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8765A chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lot better than Alcatel 3T 8, with a 74.8 score against 58.6. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Alcatel 3T 8 has Android 8.1 Oreo OS. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) design is much lighter and a lot thinner than the Alcatel 3T 8. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a slightly better screen than Alcatel 3T 8, because it has a much better 2064 x 2752 resolution, a really larger screen and more pixels per inch of display.
Alcatel 3T 8 has a way better processing power than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has lesser RAM and a lower number of cores. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a much bigger storage capacity to install games and applications than Alcatel 3T 8, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal storage.
The Alcatel 3T 8 has a really longer battery lifetime than iPad Pro 13-inch (7th Gen). The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots a lot better photographs and videos than Alcatel 3T 8, because it has a way higher 3840x2160 video resolution and a much more megapixels camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.