| Global Score | |
| 74.8 | 59.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-10-20 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.25 x 4.92 x 0.34 inches |
| -- | 10.37 ounces |
| Silver and Space Gray | Metalic Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8165A chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-760 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a general score of 74.8, which is much better than Alcatel JOY TAB's 59.4 score. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and Alcatel JOY TAB works with Android 9.0 Pie operating system. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a extremely thinner and noticeably lighter tablet device than Alcatel JOY TAB.
Alcatel JOY TAB counts with a much better performing processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has lesser RAM memory and lesser cores. IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a slightly better display than Alcatel JOY TAB, because it has a way higher resolution of 2064 x 2752, a higher pixel quantity per inch of screen and a really bigger display.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a much bigger memory to install applications and games than Alcatel JOY TAB, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) captures a lot better photos and videos than Alcatel JOY TAB, because it has a lot better video resolution and a much higher 12 MP resolution back-facing camera.
The Alcatel JOY TAB features a very superior battery lifetime than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.