| Global Score | |
| 74.8 | 62.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 10 |
| -- | 2020-11-20 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.24 x 4.93 x 0.34 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| Silver and Space Gray | Metallic Black |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| $ 1299.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8766B chipset |
| processor | Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | IMG PowerVR GE8300 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.88 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) is better than Alcatel JOY TAB 2, having a global score of 74.8 against 62.5. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Alcatel JOY TAB 2 comes with Android 10 OS. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) body is thinner and a lot lighter than the Alcatel JOY TAB 2.
Alcatel JOY TAB 2 has an extremely better CPU than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 4 lesser cores (but faster) and a smaller amount of RAM. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a bit more vivid display than Alcatel JOY TAB 2, because it has a way larger screen, a better screen density and a much better resolution of 2064 x 2752px.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a lot better camera than Alcatel JOY TAB 2, because it has a camera in the back with a way higher 12 mega-pixels resolution and a way better 3840x2160 (4K) video quality. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a lot bigger memory for applications, games, photos and videos than Alcatel JOY TAB 2, because although it has no external memory card slot, it also counts with 224 GB more internal storage.
Alcatel JOY TAB 2 counts with a way better battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it is way more expensive than the Alcatel JOY TAB 2, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Alcatel JOY TAB 2. If you prefer to save a few dollars, you can buy the Alcatel JOY TAB 2, and give up some specs and features, but you will get the most out of your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.