| Global Score | |
| 74.8 | 59 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| -- | 2016-06-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.21 x 6.15 x 0.33 inches |
| -- | 29.98 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom x5 Z8350 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1920 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD 400 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5830mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a score of 74.8, which is way better than Alcatel PLUS 10's 59 overall score. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while Alcatel PLUS 10 counts with Windows 10 OS. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a notably thinner and incredibly lighter tablet device than Alcatel PLUS 10.
The Alcatel PLUS 10 counts with a very superior performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 4 less CPU cores and a lower amount of RAM memory. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a little sharper display than Alcatel PLUS 10, because it has a bigger screen, a way greater amount of pixels per inch in the display and a way better resolution of 2064 x 2752.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much bigger storage capacity to store more apps and games than Alcatel PLUS 10, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal storage. IPad Pro 13-inch (7th Gen) features a greater camera than Alcatel PLUS 10, because it has a much better resolution back-facing camera.
Alcatel PLUS 10 features a really longer battery lifetime than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.