| Global Score | |
| 74.8 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| -- | 2017-02-27 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 11.18 x 6.89 x 0.31 inches |
| -- | 21.13 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 11.6 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 190 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Celeron N3350 chipset |
| processor | Dual-Core 2400 MHz processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD 500 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 0.66 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is way better than the Alcatel PLUS 12, with a overall score of 74.8 against 58.9. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a much thinner and much lighter tablet than the Alcatel PLUS 12. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and Alcatel PLUS 12 works with Windows 10 OS.
Alcatel PLUS 12 counts with a way better performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 4 GB lesser RAM and an inferior number of cores (although they are faster). IPad Pro 13-inch (7th Gen) features a slightly better display than Alcatel PLUS 12, because it has a little bigger display, a better pixels density and a much better resolution of 2064 x 2752 pixels.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a very superior storage for applications, games, photos and videos than Alcatel PLUS 12, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 192 GB more internal memory. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a way better camera than Alcatel PLUS 12.
Alcatel PLUS 12 features a superior battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.