| Global Score | |
| 74.8 | 62.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Amazon |
| iPadOS 16.x | Android, Amazon Fire UI |
| -- | 2019-10-30 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.31 x 6.26 x 0.39 inches |
| -- | 17.78 ounces |
| Silver and Space Gray | Plum, Plum, Twilight blue and White |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| $ 1299.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Octa-Core 2000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.28 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6300mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is much better than the Amazon Fire HD 10 (2019), having a 74.8 score against 62.4. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Amazon Fire HD 10 (2019) comes with Android, Amazon Fire UI OS. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a notably thinner and much lighter tablet than the Amazon Fire HD 10 (2019).
The Amazon Fire HD 10 (2019) counts with a lot better performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM, they both have the same number of cores. Amazon Fire HD 10 (2019) counts with a little bit better looking screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a way worse 1200 x 1920 resolution, a bit less pixels per display inch and a really smaller screen.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a much better camera than Amazon Fire HD 10 (2019), because it has a much better 3840x2160 video quality and a back facing camera with a way higher resolution. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a way bigger memory for apps and games than Amazon Fire HD 10 (2019), because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 224 GB more internal memory capacity.
Amazon Fire HD 10 (2019) has a very superior battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more than Amazon Fire HD 10 (2019), and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Amazon Fire HD 10 (2019). If you want to save a few dollars, you can get the Amazon Fire HD 10 (2019), giving up a few features and specifications, but you'll get the most out of your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.