| Global Score | |
| 74.8 | 61.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 4.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.42 x 7.18 x 0.37 inches |
| -- | 20.46 ounces |
| Silver and Space Gray | Blue, Pink and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 179.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 226 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom Z2560 chipset |
| processor | CloverTrail+ (Dual-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 5.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6760mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 720 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lot better than Asus MeMO Pad FHD 10, having a 74.8 score against 61.8. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lighter and way thinner portable tablet than Asus MeMO Pad FHD 10. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, and Asus MeMO Pad FHD 10 has Android 4.2 operating system.
The Asus MeMO Pad FHD 10 counts with a much greater performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a lower number of cores (but faster) and a smaller amount of RAM memory, it also counts with a graphics processor. The Asus MeMO Pad FHD 10 counts with a much better screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a much smaller screen, a way lower resolution of 1200 x 1920 pixels and a just a bit less pixels per display inch.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) takes a lot better photographs and videos than Asus MeMO Pad FHD 10, because it has a back-facing camera with much more mega-pixels and a way higher 3840x2160 video resolution. IPad Pro 13-inch (7th Gen) features a way bigger memory to install games and applications than Asus MeMO Pad FHD 10, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage.
The Asus MeMO Pad FHD 10 counts with a very superior battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it is a lot more expensive than the Asus MeMO Pad FHD 10, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Asus MeMO Pad FHD 10. So if you need that extra specs, you can buy the iPad Pro 13-inch (7th Gen), otherwise you can save some money and buy the Asus MeMO Pad FHD 10, resigning some specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.