| Global Score | |
| 74.8 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-05-30 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.91 x 6.78 x 0.35 inches |
| -- | 17.28 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8735 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1450 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T720 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) is better than the Asus ZenPad 10, having a 74.8 score against 63.6. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a much lighter and extremely thinner tablet than Asus ZenPad 10. IPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Asus ZenPad 10 comes with Android 7.0 Nougat operating system.
The Asus ZenPad 10 features a lot better hardware performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM and less cpu cores. Asus ZenPad 10 features a display that's just as good as the screen in iPad Pro 13-inch (7th Gen), although the Asus ZenPad 10 has a lot worse 1920 x 1200px resolution, a way smaller screen and a bit worse number of pixels per inch in the display.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) takes a lot better photographs and videos than Asus ZenPad 10, because it has a way better resolution back camera. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a superior storage to store more games and applications than Asus ZenPad 10, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal storage.
Asus ZenPad 10 has a way better battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.