| Global Score | |
| 74.8 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2017-01-24 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.54 x 6.46 x 0.27 inches |
| -- | 17.28 ounces |
| Silver and Space Gray | Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 9.7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 650 8956 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7800mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is better than the Asus ZenPad 3S 10 LTE's score of 64.8. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) design is noticeably lighter and somewhat thinner than Asus ZenPad 3S 10 LTE. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and Asus ZenPad 3S 10 LTE counts with Android 6.0 Marshmallow OS.
Asus ZenPad 3S 10 LTE has a much greater hardware performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores and 4 GB lesser RAM. Asus ZenPad 3S 10 LTE has a bit sharper display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a way worse 1536 x 2048 resolution, a lot smaller screen and a just a little lower pixel density.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with much more storage for applications, games, photos and videos than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity. IPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots a lot better photos and videos than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because it has a lot more MP back camera and a way better 3840x2160 video resolution.
Asus ZenPad 3S 10 LTE has a very superior battery duration than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.