| Global Score | |
| 74.8 | 65.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2016-08-31 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.47 x 6.44 x 0.28 inches |
| -- | 15.17 ounces |
| Silver and Space Gray | Gray and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 9.7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8176 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 2100 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR GX6250 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5900mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a score of 74.8, which is much better than the Asus ZenPad 3S 10 Z500M's general score of 65.2. IPad Pro 13-inch (7th Gen)'s design is lighter and somewhat thinner than the Asus ZenPad 3S 10 Z500M. The Asus ZenPad 3S 10 Z500M features a much powerful processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 4 GB less RAM memory and lesser cpu cores.
The Asus ZenPad 3S 10 Z500M counts with a slightly better display than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a bit lower amount of pixels per display inch, a lot lower 1536 x 2048 resolution and a much smaller screen. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a way bigger memory for apps and games than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
The Asus ZenPad 3S 10 Z500M counts with a way better battery lifetime than iPad Pro 13-inch (7th Gen). The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) takes better pictures and videos than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because it has a much more megapixels back camera and a lot better (4K) video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.