| Global Score | |
| 74.8 | 62.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-08-03 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.03 x 5.27 x 0.27 inches |
| -- | 10.79 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7.9 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 652 8976 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is much better than Asus ZenPad Z8s, getting a global score of 74.8 against 62.6. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a a lot lighter and thinner portable tablet than Asus ZenPad Z8s. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, while Asus ZenPad Z8s has Android 7.0 Nougat operating system.
Asus ZenPad Z8s has a much better looking screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a lot smaller display and a lot lower resolution of 1536 x 2048px, it also counts with a little greater display pixel density. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a superior storage capacity for games and applications than Asus ZenPad Z8s, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 240 GB more internal memory capacity.
The Asus ZenPad Z8s features a much powerful CPU than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a much better camera than Asus ZenPad Z8s, although it has a back-facing camera with a worse 12 mega pixels resolution.
Asus ZenPad Z8s features a superior battery duration than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.