| Global Score | |
| 74.8 | 63.8 |
| Basic Information | |
| Apple | |
| iPadOS 16.x | Android 13 |
| -- | 2023-09-20 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.70 x 6.15 x 0.30 inches |
| -- | 15.84 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 200 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 117 pixels per inch |
| -- | 330 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Unisoc Tiger T606 (12 nm) chipset |
| processor | Octa-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G57 MC1 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 17.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 16.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8280mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is better than Blackview Oscal Pad 15, getting a score of 74.8 against 63.8. IPad Pro 13-inch (7th Gen)'s construction is extremely thinner and way lighter than Blackview Oscal Pad 15. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while Blackview Oscal Pad 15 has Android 13 operating system.
The Blackview Oscal Pad 15 features a very superior CPU than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen). They have 8 processing cores and a 8 GB RAM memory. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a brighter screen than Blackview Oscal Pad 15, because it has a way greater pixels quantity per screen inch, a much higher 2064 x 2752 resolution and a larger display.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) takes way better photographs and videos than Blackview Oscal Pad 15, although it has a less mega pixels back facing camera. The Blackview Oscal Pad 15 features a much bigger storage capacity to store more apps and games than iPad Pro 13-inch (7th Gen), and although they both have equal 256 GB internal storage, the Blackview Oscal Pad 15 also has a SD card slot that allows up to 512 GB.
The Blackview Oscal Pad 15 counts with a really longer battery performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.