| Global Score | |
| 74.8 | 63.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.13 x 6.93 x 0.39 inches |
| -- | 22.58 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon K3V2 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Vivante GC4000 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6600mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a global score of 74.8, which is better than Huawei MediaPad 10 Link's 63.7 score. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a incredibly lighter and much thinner tablet than Huawei MediaPad 10 Link. IPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad 10 Link works with Android 4.1 OS.
Huawei MediaPad 10 Link has a bit better looking display than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lot lower number of pixels per inch of display, a way smaller screen and a way lower resolution of 800 x 1280 pixels. The Huawei MediaPad 10 Link counts with a much faster processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 7 GB lesser RAM and an inferior number of cores (although they are faster).
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots much clearer photos and videos than Huawei MediaPad 10 Link, because it has a camera with much more MP and a much higher 3840x2160 (4K) video quality. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much bigger memory capacity for games and applications than Huawei MediaPad 10 Link, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal storage.
Huawei MediaPad 10 Link features a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it is way more expensive than Huawei MediaPad 10 Link, and it doesn't have such a good quality/price relation as Huawei MediaPad 10 Link. So if you need that extra features and specs, you can buy Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), else you can save some dollars and get the Huawei MediaPad 10 Link, giving up some specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.