| Global Score | |
| 74.8 | 61.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.2.2 |
| -- | 2014-02-23 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.44 x 4.75 x 0.31 inches |
| -- | 11.61 ounces |
| Silver and Space Gray | Gray, Purple, Red and White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| $ 1299.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Hisilicon Kirin 910 chipset |
| processor | Quad-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-450MP4 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a general score of 74.8, which is way better than the Huawei MediaPad M1's global score of 61.5. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system, while Huawei MediaPad M1 has Android 4.2.2 operating system. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s design is thinner and a lot lighter than the Huawei MediaPad M1.
The Huawei MediaPad M1 features a much powerful processor than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM and 4 lesser processing cores (but faster). Huawei MediaPad M1 has a slightly better screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lot smaller display, a much lower resolution of 1280 x 800 pixels and a much lower display density.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a superior memory to store more games and applications than Huawei MediaPad M1, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory capacity. The Huawei MediaPad M1 has a really longer battery lifetime than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots a lot better photos and videos than Huawei MediaPad M1, because it has a camera in the back with a much higher resolution and a much higher video definition.
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more than Huawei MediaPad M1, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Huawei MediaPad M1. So if you need that extra specs and features, you can buy iPad Pro 13-inch (7th Gen), otherwise you can save some money and buy the Huawei MediaPad M1, letting go a couple features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.