| Global Score | |
| 74.8 | 65.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2015-07-16 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.46 x 4.88 x 0.31 inches |
| -- | 11.64 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| -- | 400 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53e, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a score of 74.8, which is better than Huawei MediaPad M2's 65.5 score. IPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, and Huawei MediaPad M2 has Android 5.1 Lollipop operating system. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) construction is a lot thinner and noticeably lighter than Huawei MediaPad M2.
Huawei MediaPad M2 counts with a brighter screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a way worse resolution of 1200 x 1920 pixels and a much smaller screen, it also counts with a little bit more pixels per inch in the screen. IPad Pro 13-inch (7th Gen) has much more memory to store more games and applications than Huawei MediaPad M2, because although it has no external memory slot, it also counts with 224 GB more internal memory.
Huawei MediaPad M2 features a way better hardware performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 5 GB lesser RAM memory, they both have 8 CPU cores. Huawei MediaPad M2 features a very superior battery duration than iPad Pro 13-inch (7th Gen). The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a way better camera than Huawei MediaPad M2, because it has a much better resolution camera and a much better (4K) video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.