| Global Score | |
| 74.8 | 68.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-02-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.44 x 6.80 x 0.29 inches |
| -- | 17.64 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 469.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53e and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6660mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a bit better than the Huawei MediaPad M2 10-inch, getting a 74.8 score against 68.1. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s construction is thinner and much lighter than Huawei MediaPad M2 10-inch. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, while Huawei MediaPad M2 10-inch counts with Android 5.1 Lollipop operating system.
Huawei MediaPad M2 10-inch counts with a way better hardware performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have the same number of cores. Huawei MediaPad M2 10-inch has a bit better display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a just a bit worse pixels number per screen inch, a way worse resolution of 1920 x 1200 and a lot smaller screen.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with much more storage capacity to install games and applications than Huawei MediaPad M2 10-inch, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal storage. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots much better pictures and videos than Huawei MediaPad M2 10-inch, although it has a camera in the back with less mega-pixels.
The Huawei MediaPad M2 10-inch has a superior battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it is way more expensive than Huawei MediaPad M2 10-inch, and it doesn't have such a good quality/price relation as Huawei MediaPad M2 10-inch. So if you need that extra specs, you can buy Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), but if you don't you can save a couple dollars and get the Huawei MediaPad M2 10-inch, giving up a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.