| Global Score | |
| 74.8 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2016-09-29 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.48 x 4.89 x 0.29 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 950 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T880 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a score of 74.8, which is a bit better than Huawei MediaPad M3's 71.5 global score. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s construction is somewhat thinner and much lighter than Huawei MediaPad M3. The Huawei MediaPad M3 counts with a much better performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has less RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit.
The Huawei MediaPad M3 features a more vivid screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a way smaller screen and a bit worse resolution of 1600 x 2560px, it also counts with a greater number of pixels per screen inch. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much better memory to install applications and games than Huawei MediaPad M3, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal storage.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a way better camera than Huawei MediaPad M3, because it has a lot more MP back camera. The Huawei MediaPad M3 has a really longer battery life than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.