| Global Score | |
| 74.8 | 68.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-06-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.50 x 6.75 x 0.28 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 435 8940 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 505 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is slightly better than the Huawei MediaPad M3 Lite 10, getting a overall score of 74.8 against 68.9. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and Huawei MediaPad M3 Lite 10 has Android 7.0 Nougat OS. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s body is thinner and incredibly lighter than Huawei MediaPad M3 Lite 10.
Huawei MediaPad M3 Lite 10 counts with a much better performing CPU than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have 8 processing cores. Huawei MediaPad M3 Lite 10 has just a bit better display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a just a little worse pixel density, a much smaller display and a way worse resolution of 1920 x 1200px.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a very superior camera than Huawei MediaPad M3 Lite 10, because it has a much more mega pixels back facing camera. IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a way bigger storage to store more apps and games than Huawei MediaPad M3 Lite 10, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.