| Global Score | |
| 74.8 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-06-12 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.19 x 6.76 x 0.29 inches |
| -- | 17.57 ounces |
| Silver and Space Gray | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 280 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M5 10 has a global score of 75.8, which is slightly better than the iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s score of 74.8. Huawei MediaPad M5 10 works with Android 8.0 Oreo OS, while iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS. Huawei MediaPad M5 10 features a bit sharper screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a bit smaller display and a little bit lower 2560 x 1600 resolution, it also counts with a quite higher pixels density.
The Huawei MediaPad M5 10 features a lot better performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has lesser RAM, they both have a Octa-Core CPU. IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a better camera than Huawei MediaPad M5 10, although it has a worse 12 megapixels resolution camera. IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a bit more memory to store more games and applications than Huawei MediaPad M5 10, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB more internal memory.
The Huawei MediaPad M5 10 features a superior battery lifetime than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.