| Global Score | |
| 74.8 | 75.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-06-12 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.37 x 4.91 x 0.29 inches |
| -- | 11.15 ounces |
| Silver and Space Gray | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M5 8 is a bit better than the iPad Pro 13-inch (7th Gen), having a 75.5 score against 74.8. The Huawei MediaPad M5 8 has Android 8.0 Oreo operating system, and iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. The Huawei MediaPad M5 8 features a very superior CPU than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 4 GB less RAM memory, they both have a Octa-Core CPU.
The Huawei MediaPad M5 8 has a much better screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a little worse resolution of 1600 x 2560 pixels and a way smaller display, it also counts with a better pixel density. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) captures much clearer videos and photos than Huawei MediaPad M5 8, although it has a lesser mega-pixels back facing camera.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) features a little bit more memory capacity to store more apps and games than Huawei MediaPad M5 8, because although it has no external memory slot, it also counts with 128 GB more internal memory. Huawei MediaPad M5 8 has a way better battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.