| Global Score | |
| 74.8 | 58.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.4 |
| -- | 2015-03-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.78 x 5.91 x 0.33 inches |
| -- | 15.27 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 9.6 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 157 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is much better than Huawei MediaPad T1 10, getting a 74.8 score against 58.1. IPad Pro 13-inch (7th Gen) is a notably lighter and notably thinner tablet than the Huawei MediaPad T1 10. IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad T1 10 works with Android 4.4.4 OS.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a much better looking display than Huawei MediaPad T1 10, because it has a much larger display, a much better pixels count per inch of screen and a way higher 2064 x 2752 pixels resolution. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a superior storage capacity for apps and games than Huawei MediaPad T1 10, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 256 GB internal memory.
Huawei MediaPad T1 10 counts with a much greater processing power than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has less RAM memory and an inferior number of cores. IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a greater camera than Huawei MediaPad T1 10, because it has a way more MP back camera. The Huawei MediaPad T1 10 features a very superior battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.