| Global Score | |
| 74.8 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.3 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.29 x 5.03 x 0.31 inches |
| -- | 12.70 ounces |
| Silver and Space Gray | White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| $ 1299.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 200 8212 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 302 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 4.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a score of 74.8, which is way better than Huawei MediaPad T1 8.0's overall score of 60.4. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a much thinner and way lighter tablet device than the Huawei MediaPad T1 8.0. IPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and Huawei MediaPad T1 8.0 has Android 4.3 OS.
Huawei MediaPad T1 8.0 features a very superior CPU than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a lower number of cores and 7 GB less RAM memory, it also counts with a GPU. The Huawei MediaPad T1 8.0 counts with a slightly better display than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a way lower 1280 x 800px resolution, a way smaller display and a way lower count of pixels per inch in the display.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a way bigger memory capacity to store more games and applications than Huawei MediaPad T1 8.0, because although it has no SD extension slot, it also counts with 248 GB more internal storage. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) takes much clearer pictures and videos than Huawei MediaPad T1 8.0, because it has a much more megapixels camera in the back and a lot better 3840x2160 video definition.
Huawei MediaPad T1 8.0 has a much better battery performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it is a lot more expensive than the Huawei MediaPad T1 8.0, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Huawei MediaPad T1 8.0. If you are trying to save some dollars, you can buy Huawei MediaPad T1 8.0, giving up a couple features, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.