| Global Score | |
| 74.8 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-09-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.20 x 6.16 x 0.33 inches |
| -- | 17.46 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| -- | 300 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6660mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a general score of 74.8, which is much better than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro's 66.2 global score. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Huawei MediaPad T2 10.0 Pro comes with Android 5.1 Lollipop operating system. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a a lot lighter and much thinner tablet than the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro.
Huawei MediaPad T2 10.0 Pro has a very superior processing power than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has less RAM memory, they both have a Octa-Core CPU. Huawei MediaPad T2 10.0 Pro features a bit better screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a little worse pixels count per inch in the display, a way lower resolution of 1920 x 1200 pixels and a way smaller display.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a little bit better camera than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, because it has a lot better video quality and a camera in the back with a much better resolution. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a superior storage to install games and applications than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, because although it has no external SD slot, it also counts with 240 GB more internal memory.
Huawei MediaPad T2 10.0 Pro counts with a superior battery duration than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.