| Global Score | |
| 74.8 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-11-17 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.72 x 6.82 x 0.30 inches |
| -- | 17.57 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 300.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a global score of 74.8, which is much better than Lenovo Moto Tab's general score of 64.4. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, and Lenovo Moto Tab works with Android 7.1 Nougat OS. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a notably lighter and notably thinner tablet than Lenovo Moto Tab.
The Lenovo Moto Tab features a much powerful processing unit than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 6 GB less RAM, they both have a Octa-Core CPU. The Lenovo Moto Tab features a bit sharper screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a way worse 1920 x 1200 resolution, a just a little worse pixel density and a lot smaller screen.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a much greater memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Lenovo Moto Tab, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal memory capacity. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots much better photos and videos than Lenovo Moto Tab, because it has a way better 3840x2160 video quality and a way more megapixels camera.
The Lenovo Moto Tab counts with a much better battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more money than Lenovo Moto Tab, and it doesn't have such a good price and quality relation as Lenovo Moto Tab. If you prefer to save some dollars, you can get Lenovo Moto Tab, and give up a few features and specifications, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.