| Global Score | |
| 74.8 | 64 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.53 x 6.57 x 0.28 inches |
| -- | 15.52 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Glass |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| -- | 400 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 450 SDM450 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is better than the Lenovo Smart Tab P10's overall score of 64. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo Smart Tab P10 works with Android 8.1 Oreo operating system. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lighter and somewhat thinner tablet than Lenovo Smart Tab P10.
Lenovo Smart Tab P10 features a much more powerful processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has less RAM, they both have 8 CPU cores. Lenovo Smart Tab P10 counts with a bit better display than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a bit lower amount of pixels per inch in the screen, a lot worse 1920 x 1200 resolution and a lot smaller display.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a way better camera than Lenovo Smart Tab P10, because it has a back camera with a way better 12 mega-pixels resolution. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a way bigger memory capacity to install games and applications than Lenovo Smart Tab P10, because although it has no SD card slot, it also counts with 192 GB more internal storage.
Lenovo Smart Tab P10 features a very superior battery lifetime than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.