| Global Score | |
| 74.8 | 63.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 0000-00-00 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.72 x 6.73 x 0.35 inches |
| -- | 17.64 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 535.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) is better than the Lenovo TAB 2 A10-70, having a 74.8 score against 63.3. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) construction is noticeably lighter and way thinner than Lenovo TAB 2 A10-70. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, and Lenovo TAB 2 A10-70 comes with Android 4.4 OS.
Lenovo TAB 2 A10-70 has a much greater hardware performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a lower amount of RAM memory and 4 less cpu cores (although they are faster), it also counts with a graphics processing unit and a 64-bits processor. The Lenovo TAB 2 A10-70 has a brighter screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lot worse 1080 x 1920 resolution, a just a little worse pixel count per inch of screen and a much smaller display.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots much better photographs and videos than Lenovo TAB 2 A10-70, because it has a much more mega pixels back camera. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a superior storage capacity to store more apps and games than Lenovo TAB 2 A10-70, because although it has no SD card slot, it also counts with 240 GB more internal storage capacity.
The Lenovo TAB 2 A10-70 counts with a really longer battery performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) costs a lot more than the Lenovo TAB 2 A10-70, but you can get a better tablet for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.