| Global Score | |
| 74.8 | 61.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-02-21 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | -- |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek chipset |
| processor | 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a score of 74.8, which is a lot better than Lenovo TAB3 10's global score of 61.9. IPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, while Lenovo TAB3 10 has Android 6.0 Marshmallow OS. Lenovo TAB3 10 has a much better performing processor than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores and a lower amount of RAM memory.
Lenovo TAB3 10 and iPad Pro 13-inch (7th Gen) both have extremely similar screens, although the Lenovo TAB3 10 has a lot lower 1920 x 1200 resolution, a quite worse pixels density and a really smaller screen. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a way better camera than Lenovo TAB3 10, because it has a camera in the back with much more mega pixels.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a very superior memory capacity for games and applications than Lenovo TAB3 10, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity. The Lenovo TAB3 10 has a really longer battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more than the Lenovo TAB3 10, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Lenovo TAB3 10. If you are trying to save some money, you can buy the Lenovo TAB3 10, giving up a couple features and specs, but you will get the most out of your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.