| Global Score | |
| 74.8 | 62.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-08-31 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.72 x 7.05 x 0.18 inches |
| -- | 22.72 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 291 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 652 8976 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9300mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lot better than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, with a score of 74.8 against 62.2. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, and Lenovo YOGA Tab 3 Plus has Android 6.0 Marshmallow OS. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) construction is noticeably lighter but much thicker than the Lenovo YOGA Tab 3 Plus.
Lenovo YOGA Tab 3 Plus counts with a bit better looking display than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a lot smaller screen and a way lower 2560 x 1440 resolution, it also counts with a quite higher display density. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a much bigger memory for apps and games than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, because although it has no external memory slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
Lenovo YOGA Tab 3 Plus has a much faster processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 5 GB lesser RAM memory, they both have the same number of cores. The Lenovo YOGA Tab 3 Plus features a really longer battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen). The iPad Pro 13-inch (7th Gen) takes way better videos and photos than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, although it has a worse resolution camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.