| Global Score | |
| 74.8 | 64.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.72 x 7.05 x 0.18 inches |
| -- | 23.52 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 1380.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom chipset |
| processor | x5-Z8500, 64-bit (Single-Core 2240 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 10200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1176 hours standby time |
| 1.36 | 10.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a global score of 74.8, which is much better than Lenovo YOGA Tab 3 Pro's score of 64.3. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) design is a lot lighter but much thicker than Lenovo YOGA Tab 3 Pro. IPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Lenovo YOGA Tab 3 Pro works with Android 5.1 operating system.
Lenovo YOGA Tab 3 Pro counts with a much better performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores and a lower amount of RAM. The Lenovo YOGA Tab 3 Pro counts with a much sharper screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a bit worse 2560 x 1600 resolution and a way smaller screen, it also counts with a little more pixels per screen inch.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a greater camera than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, although it has a back camera with a worse resolution. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a lot bigger memory capacity for applications and games than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
The Lenovo YOGA Tab 3 Pro counts with a much longer battery duration than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Even being the best tablet in our comparison, iPad Pro 13-inch (7th Gen) is also the cheapest.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.