| Global Score | |
| 74.8 | 57.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.2 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.30 x 7.10 x 0.30 inches |
| -- | 21.28 ounces |
| Silver and Space Gray | Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8125/8389 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.60 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is a lot better than Lenovo Yoga Tablet 10's 57.8 global score. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a thinner and lighter tablet than Lenovo Yoga Tablet 10. IPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo Yoga Tablet 10 works with Android 4.4 operating system.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a bit better screen than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a bigger display, way more pixels per inch in the screen and a way better 2064 x 2752 resolution. The Lenovo Yoga Tablet 10 has an extremely better CPU than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has 4 less CPU cores (but faster) and lesser RAM, it also counts with an additional GPU.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much better camera than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a much better 3840x2160 (4K) video quality and a back facing camera with way more mega pixels. IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a superior memory capacity to install applications and games than Lenovo Yoga Tablet 10, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory capacity.
Lenovo Yoga Tablet 10 features a superior battery performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more money than Lenovo Yoga Tablet 10, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Lenovo Yoga Tablet 10. So if you want that extra features, you can buy iPad Pro 13-inch (7th Gen), but if you don't you can save some money and buy the Lenovo Yoga Tablet 10, giving up a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.